Seksizm - czym jest i jak z nim walczyć?

SeksizmTermin seksizmu jest obecny w naszym społeczeństwie od XX wieku, a dokładniej od roku 1960, kiedy to powstał jako odpowiedź na poglądy rasistowskie. Dziś powrócił ale w nieco innej formie, nie dotyka już tylko kobiet, objawy dyskryminacji zaczynają dostrzegać również panowie.

Seksizm - geneza i przejawy dawniej

Dawniej seksizm wyrażał pogląd, że kobiety są gorsze od mężczyzn i nie należą im się takie same prawa, analogicznie do poglądów rasistowskich. Panie jednak bardzo aktywnie walczyły o swoje miejsce w społeczeństwie i tłumiły wszelkie zachowania seksistowskie. Wydawać by się mogło, że wszystko ucichło, niestety nie do końca. Seksizm był i jest nadal ale jego forma uległa zmianie. Nadal wyraża nierówność dla płci ale nie ogranicza się jedynie do dyskryminowani kobiet.

Seksizm - dzisiejsze formy dyskryminacji

W XXI wieku seksizm oznacza dyskryminację jednej płci względem drugiej, wyraża pogląd, że nie należą im się takie same prawa. Przejawia się w wielu sferach życia, w pracy, życiu osobistym, a nawet w? języku. W dalszym ciągu wiele form określających stanowiska w jawny sposób dyskryminuje drugą płeć. Przykładami są między innymi takie zawody jak psycholog, kierowca, architekt, adwokat, przedszkolanka czy opiekunka do dzieci. Powodem do skarg są także dyskryminujące dla kobiet określenia funkcji samorządowych, takich jak wójt, burmistrz czy sołtys. Stanowiska te coraz częściej obejmują bowiem kobiety. Jak widać, kobiety nadal spostrzegane są jako słabsza płeć z utrudnionym dostępem do profesji, którymi dawniej trudnili się wyłącznie panowie. Dyskryminowani są również mężczyźni, którzy skarżą się na nierówne traktowanie w sądach rodzinnych oraz przekonanie, że to zawsze mężczyzna ponosi winę i jest traktowany jako agresor z uwagi na to, ze kulturowo uważany jest za jednostkę silniejszą. Jak wygląda to w praktyce? Jak życie weryfikuje poglądy o nierówności płci? Zobrazują to dwie historie, które przybliżą nam przejawy seksizmu kobiet oraz mężczyzn oraz sposoby radzenia sobie z nim.

Zbyt zainteresowana samochodami

Mam na imię Julia i do niedawna byłam zwykłym sprzedawcą w niewielkim sklepie osiedlowym. Od zawsze pasjonowała mnie jednak motoryzacja. Chciałam być zawodowym kierowcą. Z trudem ale udało mi się zrobić prawo jazdy wszystkich kategorii i to nie ze względu na moją niekompetencję ale dyskryminację ze strony egzaminatorów. Niepowodzeniem kończyła się jednak moja każdą rozmowa kwalifikacyjna do pracy w firmach transportowych, zawsze wybierali mężczyzn - to był seksizm przy przyjęciu do pracy. Z pomocą przyszła mi? miłość. Gdy na nasze osiedle wprowadził się Paweł, od razu wpadł mi w oko. Okazało się, że jest właścicielem firmy spedycyjnej i szuka kierowców. Tym sposobem Paweł zaprosił mnie do swojej firmy i życia.

Za bardzo kochający ojciec

Mam na imię Marek i jestem 40-letnim rozwodnikiem. Mam własną firmę, mieszkam sam i nie planuję na razie zmiany swojego statusu związku. Rozwiodłem się z żoną, która postanowiła na nowo ułożyć sobie życie. Z naszego związku przyszła na świat trójka dzieci. Opiekuje się nimi żona i jej nowy partner, ja widuję pociechy co weekend. Niestety nie zawsze było to tak uporządkowane, żona utrudniała mi kontakty z dziećmi. Twierdziła, że są przeziębione albo nie chcą do mnie jechać. Nie poddałem się. Złożyłem odpowiedni wniosek do sądu i udało się: widuję dzieci co tydzień, mają ze mną doskonały kontakt i chętnie spędzamy razem czas. Nie dałem się i wygrałem z dyskryminacją.

Sposoby walk z seksizmem

Jak pokazują powyższe historie: z seksizmem można i trzeba walczyć. Sposobów jest wiele, od zbiegów okoliczności aż po sprawy w sądach. Odpowiedzią i jednocześnie sposobem radzenia sobie z tą formą dyskryminacji przez społeczeństwo jest genderyzm. Pogląd ten przekonuje nas, że obie płcie są równe i nierozerwalnie związane ze sobą. Należy się im więc takie samo traktowanie i te same prawa. Warto więc reagować na wszelkie przejawy seksizmu, nagłaśniać takie sprawy i szukać sprawiedliwości. Bohaterowie historii poradzili sobie z dyskryminacją, warto więc wziąć z nich przykład i nie poddawać się w walce o swoje prawa.

Ciekawe tematyczne artykuły: