Jakie wybrać studia?

StudiaPo maturze wiele osób zastanawia się, czy warto iść na studia.

Są to dylematy zwłaszcza absolwentów technikum, którzy mają już tytuł zawodowy i mogliby iść do pracy. Wiele osób tak właśnie robi, ponieważ nie widzi sensu w studiowaniu, kiedy może się już samodzielnie utrzymać, posiadając tytuł technika farmacji, administracji czy BHP. Pójście na studia ma swoje dobre i złe strony.

Osoby, które skończyły liceum nie mają praktycznie żadnego zawodu, wykształcenie średnie nie daje wielu możliwości na rynku zawodowym. Tacy absolwenci powinni kontynuować naukę na studiach. Jest to również dobre wyjście dla absolwentów techników, którzy chcą się dalej uczyć. Można studiować w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym, czyli odpowiednio dziennym i zaocznym. Studia dzienne to tryb kształcenia z zajęciami z ciągu tygodnia roboczego. Jest to dobra opcja dla osób niepracujących.

Dziennie studiuje wiele absolwentów liceum, którzy mieszkają jeszcze z rodzicami lub wynajmują stancje czy popije w akademiku. Studia zaoczne to świetna opcja dla osób pracujących, ponieważ zajęcia odbywają się w weekendy. Można studiować wiele kierunków na różnych uczelniach. Wyróżnia się uniwersytety ogólne, technologiczne, ekonomiczne, politechniki, uczelnie medyczne, akademie wychowania fizycznego, akademie teatralne oraz uczelnie artystyczne. Na uniwersytecie można studiować praktycznie wszystko: od administracji, prawa i psychologii przez biologię, chemię i fizykę, aż po dziennikarstwo, historię i filologie obce.

Uniwersytety techniczne oferują nam kierunki ścisłe, a ekonomiczne, takie kierunki jak finanse czy rachunkowość. Wiele osób chętnie wybiera dziś uczelnie medyczne i politechniki. Inwestycja w takie zawody jest opłacalna, ponieważ potrzebujemy dobrych lekarzy i inżynierów. Wiele osób przy wyborze studiów kieruje się również własnymi zainteresowaniami i marzeniami. Młodzi ludzie decydują się na studia artystyczne: na wydziale wokalistyki, na akademii teatralnej czy na kierunki związane z nowoczesnymi mediami, między innymi projektowaniem graficznym.Zobacz podobne:
Wypożyczanie, wynajem samochodów i busów osobowych - typowe sytuacje

Samochód - busW miastach jeśli nie posiadamy własnego samochodu, przemieszczanie się może być bardzo problematyczne, zwłaszcza jeśli przyjecha

Uczeń i mistrz, czyli kilka słów o mentoringu

MentoringMentoring - czyli uczeń i mistrz Znamy wiele relacji typu uczeń-mistrz. Spotykamy się

Jak zaplanować przyszłość będąc uczniem?

Planowanie przyszłościJesteś uczniem gimnazjum lub liceum, a może studentem, który nie lubi swojego kierunku? Nie wiesz, co zrobić ze sw