Jak zaplanować przyszłość będąc uczniem?

Planowanie przyszłościJesteś uczniem gimnazjum lub liceum, a może studentem, który nie lubi swojego kierunku? Nie wiesz, co zrobić ze swoją przyszłością? Nie jesteś sam, ja również znam to uczucie. Obecnie kończę liceum i czeka mnie decyzja co i gdzie studiować, aby być szczęśliwą osobą (i nie na bezrobociu!).

Zdecydowanie łatwiej jest uczyć się tego co nas interesuje, dlatego apelujemy: zastanówcie się 10 razy zanim zdecydujecie się na dany profil klasy, czy kierunek studiów. Nikt bowiem nie nauczy się za was materiału, a uczyć się czegoś co sprawia, że zasypiamy nad podręcznikiem to strata czasu.

Czas to pieniądz - tak mówią. Nie marnujmy go, wykorzystujmy go tak, aby móc przed samym sobą przyznać, że jest dobrze, że dajemy sobie radę, że to ma sens. Nie muszę nikomu tłumaczyć jak ważne jest lubienie tego co się robi, mówię tu już o pracy, a na pracę przekłada się przecież to czego się uczyliśmy, studiowaliśmy..po co zaczynać kierunek, aby tylko cokolwiek studiować? Wielokrotnie słyszałam "Idę na studia, bo w dzisiejszych czasach trzeba.". Na pewno? Czy warto tracić 5 lat, w najlepszym wypadku 3 jeśli zakończycie edukację na licencjacie, jeżeli już teraz wiecie, że to nie jest to? Moim zdaniem nie warto. Ale czemu mielibyście posłuchać uczennicy liceum, czyż nie? Do niczego nie namawiamy, jedynie polecam zastanowienie się nad swoją przyszłością. Nie idźcie na studia za wszelką cenę. Nie wybierajcie za wszelką cenę kierunku, który jest waszą pasją, a wiecie, że jest nieopłacalny.

Rynek wysycił się pewnymi profesjami.. i jest bezlitosny. Tak jak namawiamy do studiowania tego, co wam sprawi w pewnym sensie przyjemność, to odradzamy studiowanie kierunku tylko i wyłącznie dlatego, że jest to waszą największą pasją. Hobby możecie zostawić na czas wolny, ale pomyślcie o swojej przyszłości.

Ilu z was chce założyć rodzinę, mieć dziecko? Zapewne wielu. Jak ją utrzymacie? Jak zapewnicie sobie, a później dzieciom godziwe życie? (za godziwe uznajmy życie, w którym nie żyjecie od 1. do 1. każdego miesiąca, zapisując na kartce każdy wydatek).

Trzeba znaleźć złoty środek. Zachęcamy do przejrzenia ofert różnych uczelni. Jeśli jesteście uczniami gimnazjum, to również o tym pomyślcie. System edukacji zmusił nas do podjęcia decyzji o przyszłości już w gimnazjum, bowiem warunkiem przyjęcia na dany kierunek jest wynik z matury. Czy to dobre rozwiązanie? Niestety nie za bardzo. 16-letnia młodzież musi wiedzieć co chce robić za 10 lat. Brzmi mądrze? Odpowiedzcie sobie na to pytanie sami. Oczywiście, jeśli ktoś zmieni zdanie w trakcie nauki w liceum, to może wybrać inne przedmioty, które będzie zdawał na egzaminie dojrzałości, niż te, których się uczy w rozszerzeniu. Jest to niestety trudne. Trzeba pogodzić naukę "swoich" przedmiotów z tymi "nowymi". Jeśli tym nowym rozszerzeniem będzie polski, to wasza nauka sprowadzi się do pisania większej ilości wypracowań i czytania lektur, ale jeśli ktoś w trzeciej klasie liceum zdecyduje, że chce zdawać rozszerzoną fizykę, a wcześniej nie miał z nią do czynienia, to sprawa się nieco komplikuje.

Warto zatem wybrać taki profil klasy, po którym uczelnie stoją otworem. Zatem jaka klasa? Z jakim rozszerzeniem? Na przykład z geografią - z tym przedmiotem możecie startować na wiele różnych kierunków. Możliwości jest sporo: od prawa, przez finanse, aż do bezpieczeństwa narodowego. Warto też poczytać jaki zawód będzie za kilka lat opłacalny. Choć są to jedynie przewidywania, to w dużej mierze się sprawdzają. Nie są przecież urwane z sufitu. Wszyscy wiemy, że technika idzie do przodu, więc możemy przypuszczać, że w cenie będą informatycy (już są!), pracownicy działów IT itp. Każdy z nas ma prawo decydować o sobie, popełniać błędy również.

Kierujcie się sercem, ale też rozumem i poważnie podejdźcie do tego tematu. Porozmawiajcie z przyjaciółmi i rodziną, zastanówcie się co chcecie robić i czy znajdziecie w tym kierunku pracę. Pamiętajcie, że decyzje o kierunku studiów można zmienić, a maturę poprawiać i zdawać dodatkowe przedmioty np. rok później :)



Zobacz podobne:
Epikureizm, stoicyzm a szczęście

Epikureizm, stoicyzm a szczęścieFilozofia starożytna stanowi podstawę dla systemów filozoficznych, które pojawiały się w następnych

Czym są systemy przyzywowe?

Systemy przyzywoweSystemem przyzywowym nazywamy zaawansowane technologicznie rozwiązanie, pozwalające na usprawnienie komunikacji w wielu mi

Opłacalne kierunki studiów

Opłacalne kierunki studiówWielu maturzystów zastanawia się nad wyborem studiów nie tylko biorąc pod uwagę własne zainteresowania, ale również r