Internet pomaga czy szkodzi w zdobywaniu wiedzy?

E-learningCzęsto zadajemy sobie pytanie: czy rzeczywiście, tak jak mówimy to wszystkim dookoła, Internet pomaga nam w nauce, czy przeciwnie, nie jest godnym polecenia sposobem na zdobywanie wiedzy?

Faktem jest, że w wielu osobach przesiadywanie przed komputerem wyzwala lenistwo. Jednocześnie jednak nie można pominąć faktu, że Internet jest najszybszym i najbardziej wszechstronnym źródłem informacji, danych, wszelkiej wiedzy.

Możemy zaczerpnąć informacji z każdej dziedziny nauki, gdy tylko mamy na to ochotę. A jednak wielu studentów po latach korzystania z Internetu jako pomocy naukowej odkrywa z nieskrywaną irytacją i rozczarowaniem, że na studiach wyższych nie znajdziemy w Internecie wielu ważnych i potrzebnych informacji tak łatwo jak to było w szkole średniej czy gimnazjum.

Jednak w jakimś stopniu. Internet jest w stanie pomóc w zdobywaniu, rozszerzaniu wiedzy i usystematyzowaniu jej - nie można mu tego odmówić. Wiele zależy od samego użytkownika i od tego tak naprawdę należało zacząć. Jeśli ktoś jest bardzo zacięty, elokwentny i umie dobrze szukać, Internet pomoże mu rozwiązać niemal wszystkie problemy w związku z uczelnią wyższą i zadaniami jakie przed studentem stawia. Przydatne są chociażby fora dyskusyjne dotyczące specjalizacji konkretnych, tych, którymi dany użytkownik się zajmuje.

Jeśli kogoś nie było na zajęciach może szybko nadrobić zaległości. Nie trzeba informować każdego z osobna o pewnych zmianach czy ważnych wydarzeniach. Nie trzeba kserować notatek z wykładów, można je znaleźć na ekranie monitora. Studenci wymieniają się między sobą różnymi materiałami. Bardzo ułatwia to komunikację. Młodzież znacznie bardziej ułatwia sobie naukę i pracę w gimnazjum i szkole średniej. Ci mogą znaleźć w Internecie praktycznie wszystko czego im trzeba, zarówno gdy chodzi o referat, jak też o prezentację maturalną.

Nie tylko informacje, ale także i gotowe wypracowania, streszczenia książek wraz z omówieniem. Jednym słowem, Internet jest bardzo przydatny w zdobywaniu, systematyzowaniu i rozszerzaniu swojej wiedzy, zarówno gdy chodzi o uczniaków, jak też dorosłych ludzi, na przykład studentów. Inna sprawa, że nie każdy potrafi korzystać z Internetu tak, aby coś wynieść z godzin przesiedzianych przed monitorem. To jednak jest już sprawa indywidualna. Jeśli ktoś nie ma predyspozycji, telewizor czy ptaki za oknem będą go rozpraszały tak samo jak Internet i oferty, które się w nim znajdują.